Wskaźnik znaczenia ekologicznego Q - wskaźnik stosowany w badaniach ekologicznych i zoocenologicznych do opisu zgrupowań zwierząt (zoocenoza). Wskaźnik znaczenia ekologicznego spotykany jest w niektórych podręcznikach ekologicznych.Z założenia ma integrować informacje o liczebności (dominacja) i częstości (frekwencja) występowania.
W badaniach faunistycznych jest dość rzadko wykorzystywany.
Biodegradacja (gr.
degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234.
Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3.Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1. Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym.
Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny.O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np.
pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2.Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3. Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1. Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku.
Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz.W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2. Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3. W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np.
pestycydów).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/BiodegradacjaTakie instalacje są bardzo dobrym sposobem nie tylko na przestawienie się na ekologiczne źródło energii.
Jest to także metoda odpowiednia w przypadku, gdy chcemy zredukować koszty ponoszone z tytułu opłat za prąd i wodę.