Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry.
W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa.
Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry.
Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje, podobnie skóra na którą oddziałuje dwutlenek siarki (np.
z dymu paleniska). Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania wyrobów skórzanych są regały drewniane w miejscu zaciemnionym o temperaturze ok.
Skóry futerkowe najodpowiedniej są przechowywane w chłodnych miejscach, zabezpieczonych przed pasożytami (molami).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)
Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania.Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe.Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje. Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów: solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia; nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności; zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu; oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia; garbowanie; umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia; impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóryEncyklopedia i białoskórnictwo
czyszczenie skór bolesławiecBiałoskórnictwo ? rzemiosło garbarskie specjalizujące się w wytwarzaniu cienkich, delikatnych skór na rękawiczki i odzież. W procesie natłuszczania używano ałunu glinowego i żółtek.Skóry przed garbowaniem były mocno zwapnione i starannie obrobione mechanicznie.Cechy białoskórnicze posiadały folusze, w których ugniatano skóry.
Garbowano głównie skóry pochodzące z kozłów, baranów, cieląt, łosi, jeleni, saren. Pierwsze cechy białoskórnicze znajdowały się we Wrocławiu (1420), Gdańsku, Toruniu, Krakowie (z foluszem), Poznaniu, Raciborzu, Niemodlinie i Głogowie.Cech białoskórników jest wymieniany jako jeden z ponad sześćdziesięciu cechów obecnych w Poznaniu w XVI w.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Białoskórnictwo.