Stwardnienie rozsiane należy do jednej z tych chorób, których nie da się całkowicie wyeliminować.
Chociaż w ostatnim czasie pojawiły się zupełnie nowe leki na SM to jednak i tak jak do tej pory nie wynaleziono rozwiązania, które najbardziej satysfakcjonowałoby pacjentów ? metody na całkowite wyleczenie.Podawane obecnie lekarstwa mają za zadanie przede wszystkim spowodować rzadsze występowanie objawów w codziennym życiu pacjenta lub ich zupełne wyeliminowanie.
Całkowite wyleczenie nie jest jednak możliwe, chociaż medycyna ciągle poszukuje nowych rozwiązań w tym zakresie.Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego.
rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM.
85% chorych to kobiety. W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_DevicaZa pomocą dostępnych lekarstw można jednak znacząco zwolnić postęp choroby jak i zmniejszyć ilość ataków objawowych związanych z SM.
Najczęściej podawane są interferony, jednak zwykle podawane lekarstwa są ściśle uzależnione od postaci choroby.Stwardnienie rozsiane należy bowiem do schorzeń, które występują w wielu różnych postaciach.
Co prawda w ostatnich latach dzięki postępowi medycyny udało się znacznie polepszyć jakość życia osób chorych na SM, jednak nadal potrzebne są dalsze badania w tym zakresie nad wynalezieniem nowych lekarstw..