Czynnik chłodniczy (czynnik ziębniczy, ziębnik) ? czynnik termodynamiczny, który uczestniczy w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym lub pompie ciepła.
Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_chłodniczy
Wynalazcą freonu był Thomas Midgley. Najpopularniejszym freonem stał się R-12 czyli dichlorodifluorometan, CCl2F2.Freony są nietoksyczne i niepalne.
W temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym są gazami.W instalacjach chłodniczych freony występują w fazie ciekłej i gazowej.Freony łatwo ulatniają się do atmosfery z nieszczelnych instalacji, bez pozostawiania widocznych śladów wycieku, co powoduje, że nieszczelności takie trudno jest wykryć, o ile nie towarzyszy im wyciek oleju obecnego zazwyczaj w układzie.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Freon
Klimatyzatora nie należy mylić z systemem klimatyzacyjnym, gdyż zgodnie z definicją urządzenie to nie zapewnia wentylacji pomieszczenia, a czasami urządzenia nie są nawet wyposażone w elementy umożliwiające swobodną regulację temperatury (chłodzenie i ogrzewanie) oraz wilgotności powietrza (osuszanie i nawilżanie).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator.