Najczęściej konieczne jest wykopanie odpowiednio dużej dziury w ziemni lub przemieszczenie dużych mas ziemi.
Czasami trzeba też wyrównać teren. Oczywiście można takie prace wykonać za pomocą narzędzi ręcznych - sprawdzi się to przy budowie altanki ogrodowej ale już choćby budowa domu znacznie przerasta możliwości jednego człowieka. Dlatego używa się koparek - kilka godzin i głęboki wykop pod fundamenty domu jest gotowy. Tak samo jest z drogami.Ręcznie to można się pobawić w weekend i zrobić podjazd do garażu.
Obecnie wszystkie drogi są budowane z użyciem wszelkich rodzajów maszyn budowlanych - od koparek i spycharek po maszyny transportowe.Koparka wielonaczyniowa Koparka wielonaczyniowa kołowa przestrzenna Koparka wielonaczyniowa ? typ koparki charakteryzującej się ciągłym procesem kopania, wyposażonej w wiele naczyń kopiących (czerpaki lub skrobaki) umieszczonych w równych odstępach na łańcuchu lub kole. Maszyny stosowane w górnictwie odkrywkowym (kopalniach węgla brunatnego, rudy, gliny), przy wykopach szerokoprzestrzennych, skarpowania nasypów, na składach materiałów sypkich.
Są jednymi z największych maszyn do robót ziemnych; ich rozmiary przekraczają długość 200 m i wysokość 100 m, masa ponad 13.000 ton a wydajność ponad 200.000 m? urobku na dobę. Z mniejszych maszyn tego typu są stosowane do kopania rowów, w wykonaniu jako koparki wielonaczyniowe wzdłużne. Historia Zanim pojawiają się pierwsze koparki wielonaczyniowe, przez wiele stuleci wcześniej stosuje się szereg rozwiązań pogłębiarek wykorzystujących układ wieloczerpakowy.
? patent Alfonso Couvreuxa2 na koparkę wielonaczyniową; zbudowano kilka takich maszyn; koparki te były stosowane przy budowie Kanału Sueskiego 1880 ?1884 r.
? podobne maszyny w tym okresie produkuje niemiecka firma ?LMG?; koparki tej firmy stają się jedną z najpopularniejszych maszyn w Europie stosowanych przy budowie linii kolejowych i kanałów wodnych 1905 r.
? pierwsza koparka z kołowym układem wieloczerpakowym; maszyna zbudowana w Kalifornii i stosowana do wykonywania rowów melioracyjnych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka.