Współcześnie wyodrębniane są dwa główne działy ekologii ? ekologia gatunku i ekologia zespołów wielogatunkowych (synekologia, biocenologia, badania tworzenia się i struktury ekosystemów).
W zakres ekologii gatunku wchodzi: ekologia populacyjna ? zagadnienia dynamiki populacji lokalnych, problemy zasięgu i rozmieszczenia234 ekologia ewolucyjna ? historia życia gatunków, m.in.
populacji, formacji i zespołów roślinnych, zgrupowań zwierząt, ekosystemów. Wśród działów ekologii wyodrębnionych ze względu na metodologię badań wymieniane są m.in.: ekologia opisowa ? ?historia naturalna?, opisywanie całych formacji roślinnych i zgrupowań zwierząt kuli ziemskiej (ociera się o zoogeografię czy biogeografię); ekologia funkcjonalna ? poszukiwania i badania związków, wzajemnych zależności i oddziaływań między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową, poszukiwania ogólnych zasad funkcjonowania systemów ekologicznych; ekologia molekularna ? m.in.
oceny bioróżnorodności, w tym różnorodności genetycznej (różnorodność w ramach gatunku), i jej przyczyn, śledzenie tras przemieszczania się organizmów (migracja zwierząt i roślin, mierzenie wsobności, charakteryzowanie nowych gatunków, próby odtwarzania dawnego zasięgu występowania9.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia
Nic więc dziwnego, że technologie zajmujące się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii stają się coraz bardziej popularne.
Do takich odnawialnych źródeł należą przede wszystkim wiatr i Słońce, które jest bardzo cennym źródłem energii słonecznej, którą można przetworzyć na prąd.
W wielu krajach powstają specjalne fermy wiatrowe i fotowoltaiczne, dzięki którym całe ośrodki miejskie mogą czerpać energię.Środowisko ? ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.
Jest to pojęcie podrzędne w stosunku do przyrody, obejmującej również elementy ożywione. Z uwagi na stopień przekształcenia środowisko dzielimy na: środowisko przyrodnicze (naturalne) środowisko antropogeniczne środowisko sztuczne środowisko zdegradowane W Polsce za korzystanie ze środowiska (np.
wody) i wprowadzanie w nim zmian (np.wprowadzanie zanieczyszczeń) pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony ŚrodowiskaŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodowisko.